Często ignorujemy ostrzeżenia o silnym wietrze i pojawiające się prośby o zabezpieczenie ruchomych rzeczy i nieparkowanie pod drzewami. Zlekceważenie ostrzeżenia to niestety jest przyczyna, która potem może zostać wykorzystana przeciwko nam, gdy nasz samochód zostanie przygnieciony złamaną gałęzią, czy nawet całym drzewem.
Kto odpowiada za szkodę spowodowaną siłą wyższą np. huraganem, powodzią, pożarem?
Co powinna zrobić osoba, gdy jej mienie zostanie zniszczone, czy uszkodzone w takiej sytuacji?
Często w pośpiechu zapominamy o istotnych dowodach, które mogą mieć znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.
Po pierwsze, jeśli potencjalna szkoda zagraża życiu lub zdrowiu człowieka, przystąpić należy do pilnego usunięcia zagrożenia.
Warto przy tym znaleźć chwilę czasu na sporządzenie solidnej dokumentacji zdjęciowej lub filmowej, jeszcze przed uprzątnięciem gałęzi/drzewa.
Co z wypłatą odszkodowania?
Jeśli masz AutoCasco, które nie wyłącza szkód spowodowanych siłami natury powinieneś się zwrócić do ubezpieczyciela w celu likwidacji szkody.
Gdy nie masz takiego ubezpieczenia możesz domagać się odszkodowania od właściciela nieruchomości lub od jego ubezpieczyciela OC, z tym że nie jest już to takie proste i pewne do uzyskania.
Jeśli dojdzie do powalenia zdrowego drzewa, wtedy takiej odpowiedzialności właściciel nieruchomości nie ponosi.
Natomiast, gdy drzewo było spróchniałe i popękane, wówczas masz szansę na odzyskanie kosztów naprawy auta.
Idzie wiosna i jeśli jesteś właścicielem lub zarządcą nieruchomości, z której korzystają mieszkańcy warto dokonać gospodarskiego przeglądu terenu, w tym drzew, ogrodzenia, dachu…
Po ostatnich wichurach gałęzie drzew mogły zostać nadłamane, a na dachówce, czy elewacji mogą wystąpić pęknięcia, co może grozić obsunięciem lub upadkiem z dużej wysokości niezabezpieczonych elementów budynku.